Hakkımızda

Tatlı Güven kimdir?

1953 yılında tatlıcılık mesleğine adım atan babamız İhsan Güven tarafından temelleri atılan TATLI GÜVEN,   1985 yılında ilk şubesini İzmit in tarihi Bakırcılar çarşısında hizmete açmıştır. İlk günden bu güne temiz, kaliteli imalat ve sunumun ana hedef olduğu ilkesinden yola çıkan firmamız yenilikçi vizyonu ve geçmişin geleneksel tatlılarını, günümüzün çağdaş anlayışıyla sunan bir lezzet markasıdır.

Sütlü Nuriye nedir?

1985 yılında babamız İhsan GÜVEN tarafından şeker hastası olan esnaf bir arkadaşının isteği doğrultusunda hazırladığı ve daha sonra işletmemizde de sunumu yapılan, İnce açılmış baklava yufkası arasında ceviz ile tamamen doğal süt ve şekerle hazırlanan karışımla şerbetlenen, hafif, bir o kadar da lezzetli bir tatlıdır. İlk altı ay ‘sütlü tatlı’ diye isimlendirdiğimiz ve çok beğenilmesi üzerine isim arayışları sonunda tatlıcılık literatüründe 1900’lü yılların başında Diyarbakır yöresinde sütle şerbetlenen bir tatlıya verilen isim olan Sütlü Nuriye ismine ulaşılıp bu ismin kullanılmasıyla tüm Türkiye’de ünlenen lezzetin adıdır.

Neden Tatlı Güven’in Sütlü Nuriye tatlısı diğerlerinden farklı?

Tatlımızın lezzeti sınırlarını aşıp 1996 yılından günümüze kadar tatlı isteklerini karşıladığımız A Milli futbol takımımızın, 2002 dünya kupası esnasında Brezilya ile yapacağı maç öncesinde talep edilip Güney Kore’ye gönderilmesiyle ulusal basında haber olması, başka firmalar tarafından çeşitli tariflerle ( Diyarbakır yöresindeki ilk yapılan Sütlü Nuriye fındıklı baklavanın sütle şerbetlenmesiyle yapılır) ve de tarafımızca üretilen ürünün taklit edilmeye çalışılmasıyla aynı tatlı isminde farklı lezzetler ortaya çıkarmıştır. Öyle ki bazı ünlü tatlı firmaları Baklavanın isminin önüne geçmesinden rahatsız olduklarından dolayı Sütlü Nuriye’yi ilk kendi firmalarının bulduğunu farklı hikayelerle ulusal basında yaymaya çalışmışlardır. Özetle Tatlı Güven’in Sütlü Nuriye’si hiçbir tariften alıntı yapılmadan tamamen babamız İhsan GÜVEN’in ortaya çıkardığı bir tatlı olmasından dolayı diğer firmaların ürettiğinden farklıdır.

Sütlü Nuriye tatlısının isim hakkı Tatlı Güven’e mi aittir?

Sütlü Nuriye tatlısı 1900 lü yılların başında ilk kez Diyarbakır yöresinde yapılıp isim kullanıldığından dolayı halka mal olmuş ürün sıfatı ile hiçbir firmaya isim hakkı verilmemektedir. Yani anonim bir isimdir. Bu yüzden firmamız Güven’in Sütlüsü olarak yeniden kendine özgü olan bu tatlıyı tescillendirmiştir.

Sütlü Nuriye tatlısını şeker hastaları tüketebilir mi?

Sütlü Nuriye tatlısı da diğer baklava çeşitleri ile aynı formda olan bir tatlı çeşididir. Baklava çeşitlerine oranla daha hafif oluşu, az şeker içermesi ve sütle şerbetlenmesine rağmen şeker rahatsızlığı olanların tüketimine uygun değildir.

Açılan her yeni şubemizle geçmişin güzel tatlılarını günümüzün çağdaş anlayışıyla müşterilerimize sunmaya devam etmekteyiz.